Fotograf: Egon Andersen Titel: Skater 2

I går morges spiste Egon sin morgenmad og satte sig ind i sin lænestol og tog en lur, som han plejede. Men han vågnede ikke op igen, som han plejede at gøre. Han var sovet stille ind. Egon blev 90 år.

Egon blev meldt ind i KFAK i 1954, og nåede at være medlem i 70 år. Han var formand for KFAK i årene fra 1973-80. Han blev for sin store indsats for fotoklubben udnævnt til æresmedlem af KFAK for næsten 30 år siden.

I de mange år han var medlem af KFAK, var Egon en af de helt store drivkræfter i klubbens arbejde. I hans tid som medlem har KFAK haft fem forskellige klubadresser. Og hver gang der skulle indrettes nye lokaler, var Egon altid en af dem, der tog arbejdstøjet og trak et stort læs. Ikke mindst i 1982, da vi indrettede vores nuværende lokaler på Jagtvej.

Sammen med Frede Hansen ydede Egon en enorm indsats med digitalisering af klubbens billedarkiv, der i dag indeholder omkring 10.000 billeder, hvoraf mere end 4.000 er papirbilleder, der er sirligt ordnet i op mod 80 billedkasser. For en stor og gammel fotoklub som KFAK skylder vi Egon og Frede en kæmpe tak for deres indsats for at sikre klubbens billedmæssige arv for eftertiden.

Som fotograf var Egon noget særligt. Han deltog altid i klubbens konkurrencer, og var en fremragende dygtig og kreativ fotograf. Han indleverede billeder til klubbens konkurrencer så sent som for et halvt år siden.

Det var ikke kun i KFAK, at Egon ydede en stor indsats. Han var en af pionererne ved oprettelsen af SDF, og i nogle år sad han også i bestyrelsen for SDF.

Med Egons bortgang er det en af de helt store kæmper, vi har mistet i KFAK.

Æret være Egon Andersens minde.

We use cookies
Vi anvender cookies på vores hjemmeside. Nogle af dem er essentielle for driften af ​​sitet, mens andre hjælper os med at forbedre denne side og brugeroplevelsen (sporingscookies). Du kan selv beslutte, om du ønsker at tillade cookies eller ej. Bemærk venligst, at hvis du afviser dem, kan du muligvis ikke bruge alle funktionerne på sitet.